DataBoss Hakkında

DataBoss, geleceğimizi şekillendiren yapay zekâ ve büyük veri konularında, dünya ile yarışan teknolojiler geliştiren ve çözümler ortaya koyan bir yüksek teknoloji şirketidir. Aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına ait SSTEK A.Ş.nin bir iştirakidir.

MİSYON

Ülkemizin, başta savunma sanayii olmak üzere, Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji alanlarındaki her türlü ihtiyacı için dünya ile rekabet edebileceği kalitede yerli ve milli çözümler üretmek.

VİZYON

Ülkemizin en önde gelen Yapay Zekâ ve Büyük Veri teknoloji merkezi haline gelmek ve geliştirdiğimiz ürünleri, yüksek katma değerle ihraç ederek ülkemizin başlıca teknoloji ihracatçılarından birisi olmak.

kurucumuz

KURUCUMUZ

Prof. Dr. Süleyman Serdar KOZAT

DataBoss’un kurucusu ve Genel Müdürü olan Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün bir öğretim üyesidir.

Otomatik öğrenme, büyük veri ve anomali tespit sistemleri alanlarında çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Kozat, doktorasını 2004’te Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Microsoft ve IBM’de araştırmacılık, Koç Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Prof. Dr. Kozat, Microsoft ve IBM’deki çalışmaları sırasında alınan birçok patente sahiptir. Hakemli ve yüksek etkiye sahip akademik dergilerde ve konferans bildiri kitaplarında yayınlanmış, 200’ün üzerinde makalenini ve teknik raporun yazarları arasındadır.

IBM Araştırmacı Öğretim Üyesi Ödülü, Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, TÜBA-GEBİP Ödülü ve TÜBİTAK Kariyer Ödülü sahibidir.

Gerçek Hayatta Sonuç Veren Çözümler Geliştiriyoruz

Dünya genelinde sıcak ve ilgi çeken bir konu olan yapay zekâ ve büyük veri üzerinde çalışan çok sayıda araştırmacı, kurum ve kuruluş var. Bu alanlarda, gerçek hayat koşullarında çalışan çözümler ortaya koymak ise hala kolay değil. Teoride, kâğıt üzerinde ya da laboratuvar ortamında çok iyi sonuçlar veren birçok ürün, sahada, beklenen performansın çok daha altında kalıyor. DataBoss olarak bizim farkımız ise gerçek hayatta sonuç veren çözümleri ortaya koyabilmemiz.

BizKimiz_OFIS_1230x960_01
BizKimiz_OFIS_1230x960_02

Karar Destek Sistemlerinden Karar Verici Sistemlere Doğru

Üzerinde çalıştığımız çözümlerin birçoğu; girdilerin yoğunluğu, karmaşıklığı ve kalitesi gibi etmenler nedeniyle zorlu problemleri içeriyor. Yapay Zekâ konusunda giderek artan beklentiler neticesinde artık karar destek sistemlerinden ziyade tam olarak ihtiyacı karşılayan ve en doğru kararı zamanında verebilen çözümler üretmemiz gerekiyor. Geliştirdiğimiz çözümler ile eldeki verileri en iyi şekilde işleyerek karar seviyesinde güvenilir sonuçlar elde ediyor ve bunları son kullanıcıya sunuyoruz.

Projelerde, Vakit Kaybetmeden Doğru Çözüme Ulaşıyoruz

Yapay zekâ ve büyük veri ile ilgili birçok uygulama, hem kullanıcıları hem de geliştiricileri için ilkleri barındırıyor. Kullanıcı beklentilerinin yüksek, geliştirme risklerinin de büyük olduğu bu ortamda, kullanıma girecek çözümleri geliştirmek, aslında hiç kolay değil. Buna rağmen DataBoss olarak en zorlu projeleri, her seferinde hızlı bir şekilde sonuçlandırmayı başarıyoruz. Akademik literatüre hakimiyetimiz sayesinde çoğu durumda deneme-yanılma yapma ihtiyacı duymadan, bizi doğrudan çözüme ulaştıracak yolda hızla ilerliyoruz. Bunu; proje ve geliştirme takımlarımızı destekleyen Ar-Ge ekibimiz ve alanında en iyilerden oluşan güçlü akademik danışmanlarımız sayesinde başarıyoruz.

Kullanıcılarımız, en zorlu problemleri, en hızlı şekilde çözüme kavuşturma konusunda bize güveniyorlar ve her seferinde çıtayı daha da yükseğe taşıyan fikirlerle kapımızı çalıyorlar.

BizKimiz_OFIS_1230x960_03
BizKimiz_OFIS_1230x960_04

Bir Sonraki Adım: Dünyada Ses Getirecek Çözümler

Bir yandan ürün ve çözüm ailemizi, yeni üyelerle geliştirmeye devam ederken, bir yandan da uluslararası arenada, çeşitli iş birliği modelleri ile hayata geçecek çalışmalar yürütüyoruz. Kabiliyetlerimiz, ürünlerimiz ve çözümlerimiz, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin ilgisini çekiyor. Yeni projeler başlatma, ürünler geliştirme ve ortak çalışmalar yürütmek üzere adımlar atıyoruz.

Yapay zekâ ve büyük veri teknolojilerini kullanarak başarabileceklerimiz konusunda vizyonumuz çok geniş ve hedeflerimiz çok büyük. Dünya üzerinde ses getirecek çözümleri, kısa zamanda ortaya çıkartabilecek; teknolojiye, ekibe ve fikirlere sahip olduğumuzu biliyoruz.

Tarihçemiz

DataBoss, Prof. Dr. Süleyman Serdar Kozat tarafından, Ankara’da kuruldu.

DataBoss, yazılım geliştirme altyapısını ve yazılım geliştirme ekibini kurarak faaliyetlerine Bilkent Cyberpark’ta başladı.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 10 kişiye ulaştı.

DataBoss, ihtiyaçlara göre uyarlanabilir, jenerik (generic) bir Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması için Ar-Ge projesi başlattı.

DataBoss, milli güvenlik uygulamalarında dünya genelinde ilk örnekleri arasında yer alacak bir sisteme yönelik Ar-Ge projesi başlattı.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 20 kişiye ulaştı.

DataBoss'un yükselen başarı grafiğinin ve geliştirdiği ürün ve teknolojilerin kritikliğinin bir sonucu olarak SSB, %100 sahibi olduğu SSTEK A.Ş. üzerinden DataBoss'a ortak oldu.

2018 yılında başlatılan Ar-Ge projesinin 6 ay gibi kısa bir sürede çok iyi sonuçlar vermesiyle çalışmanın devamı, 24 aylık bir Ür-Ge projesine dönüştürüldü.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 30 kişiye ulaştı.

DataBoss, uzay-zamansal tahmin alanında çok amaçlı bir çerçeve çözümünün geliştirilmesi için çalışmalara başladı.

DataBoss’un Ar-Ge ve Mühendislik ekibi, 50 kişiye ulaştı.

DataBoss, otonom sürüş alanında çalışmalara başladı.

DataBoss’un çalışmaları, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin de ilgisini çekmeye başladı. Uzay-zamansal tahmin çözümünün gösterimlerini yapan DataBoss, bu şirketlerle proje görüşmeleri ve ortak Ar-Ge çalışmaları başlattı.

DataBoss, çeşitli kamu kurumlarına Yapay Zekâ alanında danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

DataBoss tarafından geliştirilen Büyük Veri ve Sosyal Medya Analiz Uygulaması, çeşitli kamu kurumlarında aktif olarak kullanılmaya başlandı.

DataBoss, büyük bir organizasyonel yapı değişikliğine giderek ODTÜ Teknokent'teki yeni tesisine taşındı.

Yabancı bir ülkenin İçişleri Bakanlığının ihtiyacı olan yapay zekâ çözümleri için ikili görüşmelere başlandı.

DataBoss Ekibi

Alanında Uzman Eğitimli Kadro

DataBoss; Büyük Veri, Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme ve Sinyal İşleme konularında 300’ün üzerinde IEEE Dergi ve Konferans Yayını’na ve 60’ın üzerinde ABD Patenti’ne sahip olan; dünyanın en büyük teknoloji firmalarında çalışmış, alanında uzman akademisyenlerden ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun mühendislerden oluşan, seçkin bir ekibe sahiptir.

Süleyman Serdar Kozat - Genel Müdür

Prof. Dr. Süleyman
Serdar Kozat

Genel Müdür
Fatih Irım - Genel Müdür Yardımcısı

Fatih
Irım

Genel M. Yard.
Merve Korkmaz - İnsan Kaynakları Müdürü

Merve
Korkmaz

İK Müdürü
Ahmet Yılmazcan - İdari ve Mali İşler Müdürü

Ahmet
Yılmazcan

İdari ve Mali İşler M.
Mehmet Uygar Akgül - Proje Yöneticisi

Mehmet Uygar
Akgül

Proje Yöneticisi
Damla Saydan - Proje Yöneticisi

Damla
Saydan

Proje Yöneticisi
Ömer Akyüz - Proje Yöneticisi

Ömer
Akyüz

Proje Yöneticisi
Sedat Akel - Proje Yöneticisi

Sedat
Akel

Proje Yöneticisi
LOGO_300x300_YUVARLAK

İsmet Özgür
Çolpankan

Proje Teknik Yöneticisi
Buğra Öztürk - Uzman Büyük Veri Mühendisi

Buğra
Öztürk

Proje Teknik Yöneticisi
Burak Altaş - Uzman Büyük Veri Mühendisi

Burak
Altaş

Proje Teknik Yöneticisi
Fatih Baltacı - Uzman Yapay Zeka Mühendisi

Fatih
Baltacı

Proje Teknik Yöneticisi
İsmail Balaban - Uzman Yapay Zeka Mühendisi

İsmail
Balaban

Proje Teknik Yöneticisi
Pınar Yılmazer Kırmacı - Uzman Büyük Veri Mühendisi

Pınar Yılmazer
Kırmacı

Proje Teknik Yöneticisi
Ahmet Arda Koyuncu - Büyük Veri Mühendisi
Ahmet Ercem Bulut - Yazılım Geliştirme Mühendisi
Burak Hocaoğlu - Yazılım Geliştirme Mühendisi
Doğan Can Çiçek - Yapay Zeka Mühendisi
Ege Yosunkaya - Büyük Veri Mühendisi
Ekin Mert Temizkan - Ön Yüz Geliştirme Mühendisi
Emre Zengin - Ofis Asistanı
Ertuğ Ufuk - Bilgisayarlı Görü Mühendisi
Fatih İlhan - Yapay Zeka Mühendisi
Furkan Küçük - Bilgisayarlı Görü Mühendisi
Gözde Akın Arslangül - Yazılım Test Mühendisi
Gülhanım Bozkurt - Ofis Destek Görevlisi
Mehmet Ali Karakamış - Ön Yüz Geliştirme Mühendisi
Mehmet Oğuz Göçmen - Büyük Veri Mühendisi
Nur Eren - Ofis Asistanı
Oğuzhan Karaahmetoğlu - Yapay Zeka Mühendisi
Ömer Faruk Karakaya - Büyük Veri Mühendisi
Selim Furkan Tekin - Yapay Zeka Mühendisi
Sinan Akbulut - IT Uzmanı
Taylan Ateş - Bilgisayarlı Görü Mühendisi
Tevfik Metin - Güvenlik Görevlisi
Yunus Emre Özertaş - Yapay Zeka Mühendisi
LOGO_300x300_YUVARLAK

Referanslarımız